Navigace

Obsah

Zapojení naší školy do společné výzvy málotřídních škol

Typ: ostatní
Připojili jsme se k výzvě ředitele málotřídní základní školy v Branticích Mgr. Adama Šimůnka, protože MŠMT ani MZ neberou na vědomí situaci v málotřídních školách a nereagují na individuální dotazy škol. Pro informaci kopíruji text výzvy pana ředitele.

Návrat všech žáků do málotřídních škol

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, vážení kolegové,

jmenuji se Adam Šimůnek a jsem ředitelem málotřídní školy a mateřské školy v Branticích. V málotřídní škole máme 39 žáků, v mateřské škole máme 45 dětí. 

Ve škole se podle stávajících opatření prezenčně vzdělává 27 žáků a 12 žáků se vzdělává distančně. Dodržujeme přísná opatření (měření teploty a dezinfekce rukou u vchodu do školy, máme dezinfekční nášlapné plochy, nosíme roušky atd.). V takto nízkém počtu můžeme organizovat stravování tak, aby se žáci jiných tříd nepotkávali, jídelnu máme v budově školy, takže nedochází ani ke kontaktu s žáky ostatních škol nebo cizích osob, jak je to běžné v případě úplných škol. 

Z manuálu MŠMT vyplývá, že pokud jsme schopni zajistit homogenní skupiny žáků, je nám umožněno provozovat školní družinu a školní kluby. Jsem toho názoru, že jsme v podmínkách málotřídní školy schopni zajistit homogenitu skupin u všech žáků, jak u dopoledního vzdělávání, tak u odpolední školní družiny. 

Oproti mateřské škole nemůžeme ve výuce zpívat, sportovat a nosíme celý den roušky. V rámci chodu školy nás to nijak neomezuje a jsme rádi, že můžeme být spolu a pracovat tak, jak jsme zvyklí. To vše je v kontrastu s provozem mateřské školy, kam může chodit bez větších hygienických opatření všech 45 dětí - a do základní školy pouze 27 žáků.

Proto se na Vás obracím s nabídkou, abychom se my, ředitelky a ředitelé málotřídních škol, semkli a společně bojovali za to, abychom mohli mít ve škole všechny naše žáky bez výjimky na ročník nebo momentální organizaci výuky. Je na čase vymanit se z pravidel pro úplné školy, protože tato pravidla jsou pro nás nelogická, stačí jen zmínit počty žáků ve třídě. My máme v průměru ve třídě 13 žáků a úplné školy mají 17 a více. V případě úplných škol tak při dodržení současného nařízení MŠMT může celková docházka dosáhnout běžně až přes 100 žáků (úplná škola 1. a 2. ročník se třemi paralelními třídami), ale do málotřídní školy reálně chodí třeba jen desítky žáků (v našem případě je to 27 žáků). Přitom kapacity máme zcela dostatečné a provozní podmínky vyhovující. 

Pokud se spojíme, náš hlas by mohl být dostatečně silný pro oslovení ministra zdravotnictví s návrhem, že v 5. stupni budou málotřídní školy vzdělávat všechny žáky. Z telefonického hovoru s panem Černým, prezidentem Asociace ředitelů ZŠ, jsem se dozvěděl, že MŠMT je pro, ale vše brzdí ministerstvo zdravotnictví. 

V České republice tvoří málotřídní školy 38 % všech základních škol a myslím, že je nejvyšší čas, abychom se spojili a bylo nás slyšet.

V případě zájmu vyplňte krátký dotazník, který bude sloužit jako petiční arch a zároveň jako databáze málotřídních škol, která zatím v česku není (tuto informaci mám potvrzenou z MŠMT). 

 

S pozdravem

Mgr. Adam Šimůnek

ZŠ a MŠ Brantice

adam.simunek@zsbrantice.cz

#dejmemalotridkamzelenou

 
 

Vytvořeno: 15. 1. 2021
Poslední aktualizace: 15. 1. 2021 13:25
Autor: Andrea Janušková